O włosach i ich życiu cz. 1

BUDOWA WŁOSA:

Włosy są tworami dodatkowymi, przydatkami skóry. Pokrywają całą powierzchnie skóry oprócz dłoni, podeszwy i miejsc przechodzenia w błony śluzowe. Włos jest osadzony w skórze, w torebce zwanej mieszkiem włosowym, do którego uchodzi gruczoł łojowy. Ujście mieszka włosowego na powierzchnie skóry nazywa się porem skórnym.

CYKL ŻYCIA WŁOSA

cykl_big
FAZA WZROSTU ( anogen )
Trwa do kilku lat, od 60 do 90% włosów na głowie jest w okresie wzrostu. Proces wzrostu odbywa się w ten sposób, że w miejscu wtórnego zawiązka włosa następuje mnożenie się komórek i wytwarzanie opuszki, zbliżanie się jej do brodawki, a dalej – wydłużenie mieszka. W twn sposób nowo tworzący się włos przesuwa się coraz dalej na zewnątrz.

FAZA INWOLUCJI ( katogen )
Trwa od 2 do 3 tygodni. Następuje tu skrócenie mieszka, ścieńczenie włosa, zanik opuszki, uwolnienie brodawki – tworzy się kolba włosa nierosnącego (zrogowaciała), który usadowiony jest w górnej części mieszka.

FAZA SPOCZYNKU ( telogen )
Trwa od 2 do 4 miesięcy. Korzeń włosa jest całkowicie zrogowaciały, nazywa się on kolbą włosa nierosnącego. Poniżej kolby znajduje się wtórny zawiązek włosa. Włos telogenowy wypada dopiero wtedy, gdy zostanie wypchnięty przez nowo tworzący się włos w anogenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *